Wartość odżywcza produktów zbożowych jest uzależniona głównie od przemiału ziarna. W procesie przemiału zewnętrzna warstwa ziarna jest eliminowana, co z kolei jest następstwem utraty składników odżywczych zawartych w okrywie owocowo – nasiennej i zarodku. Produkt zbożowy staje się przez to mało wartościowy pod względem żywieniowym. W diecie dzieci powinny się znaleźć produkty zbożowe o niewielkim stopniu przemiału odznaczające się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.
Produkty te w większości mają średni indeks glikemiczny, co oznacza, że cukier z nich uwalnia się do krwi stopniowo i utrzymuje się na stałym poziomie, dostarczając energię w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie.
W zależności od obróbki produkty zbożowe dzieli się na dwie grupy: pełnoziarniste i niepełnoziarniste. Do produktów pełnoziarnistych zaliczamy m.in.: otręby, mąki razowe, ryż brązowy, kasze gruboziarniste, makaron razowy, płatki owsiane, płatki jęczmienne, płatki żytnie. Natomiast do grupy produktów wysoko przetworzonych inaczej niepełnoziarnistych zaliczamy: mąki pszenne, ryż biały, kasza kuskus, pieczywo pszenne białe, makaron pszenny, płatki śniadaniowe kukurydziane o różnych smakach i kształtach. W diecie dzieci w wieku przedszkolnym bardzo ważne jest urozmaicenie i różnorodność spożywanych produktów zbożowych. Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowanie lepsze pod względem wartości odżywczej są produkty zbożowe pełnoziarniste, to one powinny stanowić większą część spożywanych produktów w codziennym jadłospisie. Co to oznacza? Co najmniej 3 posiłki w ciągu dnia powinny być bogate w produkty z pełnego ziarna, czy też wykonane z mąki pełnoziarnistej.
Produkty zbożowe jak już wcześniej zasygnalizowano to przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, czyli energii potrzebnej do funkcjonowania i rozwoju, witamin z grupy B, składników mineralnych (fosfor, cynk, magnez, żelazo, mangan, siarka) oraz błonnika pokarmowego. W produktach mniej przetworzonych występuje znacznie więcej prozdrowotnych składników. Również więcej węglowodanów złożonych, dzięki temu energia uwalniana jest stopniowo, co przeciwdziała szybkiemu pojawieniu się głodu po konsumpcji, jednocześnie dostarczają więcej siły i energii do zabawy i nauki przez dłuższy czas oraz zapobiegają wystąpieniu otyłości i innych chorób przewlekłych w przyszłości. Kolejny składnik warty uwagi występujący w tej grupie produktów to błonnik, który nie jest trawiony i wchłaniany w organizmie. Błonnik usprawnia pracę przewodu pokarmowego, wpływa pozytywnie na rozwój fizjologicznej flory jelit. Witaminy z grupy B usprawniają rozwój i funkcjonowanie dziecka. Pomagają w koncentracji i myśleniu.
Wskazówki praktyczne!
Robiąc zakupy proszę zwracać uwagę na etykiety produktów zbożowych i dokonywać słusznych wyborów. Przede wszystkim wybierać produkty o niewielkiej zawartości cukrów prostych, a wysokiej – węglowodanów złożonych i błonnika. Zwłaszcza w przypadku płatków śniadaniowych, gdzie często dodawany jest cukier oraz pieczywa, bo ciemna barwa chleba może być wynikiem dodatku barwinka np. karmelu.
Proszę pamiętać o urozmaiceniu i różnorodności produktów w diecie dzieci.